Życie sportowca różni się zdecydowanie od życia osoby „cywilnej”. Choć nie wiem, czy jest to najlepsze określenie, o tyle ilość stresu fizycznego (obciążenia treningowe) i czasami psychicznego (sportowców zawodowych) jest często na innym poziomie, wyższym poziomie.
Sportowcy w XXI wieku są narażeni na wiele czynników stresowych spowodowanych oprócz treningów również częstymi podróżami w związku z zawodami, czy stresem spowodowanym rygorem dietetycznym.
Duża ilość stresorów w życiu sportowca powoduje, że ryzyko kontuzji zdecydowanie wzrasta, mogą się także pojawić kłopoty ze snem czy przewlekłe zmęczenie.
Stan ten często ma swoje odzwierciedlenie w wynikach badań laboratoryjnych, w których wprawne oko jest w stanie zidentyfikować nieprawidłowości.
Dane, które można odczytać z wyników badań laboratoryjnych, w połączeniu z analizą treningową, obciążeń treningowych, informacji na temat aktualnej regeneracji czy jakości snu, a także osiągana wydajnością treningową pomagają uniknąć przetrenowania oraz zmniejszyć ryzyko kontuzji czy rozwinięcia się choroby.
Jeżeli jesteś zainteresowany badaniami laboratoryjnymi w sporcie zapraszam do lektury wpisu.