Poniżej zebrałem kilka pytań odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące treningu personalnego oraz współpracy z trenerem personalnym. Starałem się przedstawić moją subiektywną opinię na ten temat, jednak wspartą wypowiedziami podopiecznych, które uzyskałem po zakończeniu współpracy.

Zapraszam do lektury!

Czy opłaca się trenować z trenerem personalnym?


Zdecydowanie warto korzystać z usług trenera osobistego. Trener Personalny pomoże Ci w osiągnięciu celów fitnessowych, zadba także o Twój dobrostan i pomoże zwiększyć motywację niezbędną do treningu oraz zapewnić odpowiednie wsparcie podczas sesji treningowych.


Dlaczego warto skorzystać z trenera personalnego?


Trener ułoży plan treningowy dostosowany do Twoich możliwości, jednocześnie uwzględni to, jakie chcesz uzyskać efekty i jakie są Twoje cele krótko i długoterminowe. Trener zwraca również uwagę na przebyte przez Ciebie urazy, kontuzje oraz choroby które posiadasz. Wywiad jest niezbędny by ułożyć bezpieczny i efektywny plan treningowy.


Czy trener personalny jest potrzebny?


Trener personalny jest potrzebny, jeśli chcesz szybko osiągnąć wyniki, bez szkody dla zdrowia. Jeśli jesteś osobą początkującą jest on właściwie niezbędny.

Trener fitness układa program ćwiczeń podczas treningu oraz na bieżąco go modyfikuje w zależności od potrzeb.

W trakcie współpracy z Trenerem otrzymasz indywidualny harmonogram treningów, który jest szyty na Twoją miarę niczym garnitur, dzięki temu osiągniesz maksymalną wydajność w trakcie treningu.


Jak często ćwiczyć z trenerem personalnym?


Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeden trening personalny trwa około godziny. Nie wszyscy są w stanie poświęcić taką ilość czasu na ćwiczenia kilka razy w tygodniu. Natomiast, 3-4 treningi personalne w tygodniu to z reguły optymalna liczba spotkań by osiągnąć wymarzony sukces i efekty.


O co pyta trener personalny?


Trener personalny w trakcie spotkania zapoznawczego z przyszłym podopiecznym stara się uzyskać maksymalną ilość informacji, które później mają bądź mogą mieć przełożenie na wspólne treningi i uzyskiwane efekty.

Przykładowe pytania obejmują: aktualny stan zdrowia, stopień wytrenowania, doświadczenie treningowe, preferowany sposób treningu oraz ilość czasu jaka jest możliwa do poświęcenia na trening. Jeśli chcesz zapoznać się z pytaniami, które zadaje swoim podopiecznym zapoznaj się z formularzem treningowo – dietetycznym obecnym na mojej stronie:

formularz treningowo-dietetyczny


Co oferuje trener personalny?


Oferta trenerów personalnych jest coraz bogatsza i oferuje szereg usług, z których te najpopularniejsze to:

  • trening personalny
  • układanie planów treningowych
  • rozpisywanie diet oraz dawanie wskazówek dietetycznych
  • konsultacje online
  • interpretacja badań laboratoryjnych
  • pomoc w ocenie wyników badań testów wytrzymałościowych
  • przygotowywanie do testów sprawnościowych do służb mundurowych
  • …oraz inne.

Czego uczy trener personalny?


Oprócz fachowego doradztwa każdy dobry trener personalny edukuje swoich klientów w zakresie ogólnej wiedzy treningowej, anatomii, fizjologii czy też biomechaniki ciała. Oprócz tego ważnym aspektem jest edukacja z zakresu dietetyki czy suplementacji.


Czy warto mieć trenera personalnego – opinie z forum?


Na forach internetowych generalnie można znaleźć opinie użytkowników, którzy polecają korzystanie z usług trenera personalnego. Nie będzie on natomiast niezbędny dla osób z dużym doświadczeniem treningowym.


Czego można oczekiwać od trenera personalnego?


Nie ma idealnego trenera personalnego, każdy specjalizuje się na czymś innym, oraz ma inny background. Będzie to determinowało, oczekiwania które możemy mieć wobec trenera. Niezależnie od tego cechą wspólną wszystkich trenerów powinno być czuwanie nad techniką wykonywanych ćwiczeń, monitorowanie progressu. Trener pomaga ustalić cel i pomóc go realizować, dobrać obciążenie oraz ilość powtórzeń czy też metodę treningową.


Czy na siłowni jest trener?


Większość dużych sieciowych siłowni nie posiada dyżurującego trenera. Czasami na mniejszych siłowniach, można jeszcze spotkać trenerów ogólnodostępnych.


Ile kosztuje miesiąc z trenerem personalnym?


Miesięczny koszt współpracy z trenerem zależy od zakresu współpracy, rodzaju usług czy ilości spotkań. Cena uzależniona jest od tego czy jest to współpraca online czy stacjonarna. Nie mniej jednak średni koszt miesięcznej współpracy wynosi od 500 do 1200 zł. W mniejszych miastach ceny są niższe, w dużych miastach odpowiednio wyższe.


Ile trwa jeden trening personalny?


Jeden trening personalny trwa przeciętnie 60 minut. Natomiast zakres trwania treningu wynosi z reguły od 60 do 90min.


Jak wygląda konsultacja z trenerem personalnym?


Konsultacja z trenerem personalnym to dokładny wywiad na temat stanu zdrowia, doświadczenia oraz założeń treningowych. Jak wyglądają przykładowe pytania można zobaczyć w opracowanym przeze mnie formularzu treningowo-dietetycznym dostępnym pod poniższym adresem:

Formularz treningowo – dietetyczny


Jak się przygotować na trening personalny?


By być przygotowanym na trening personalny powinniśmy zabrać ze sobą odpowiednie ubrania sportowe, nie krępujące ruchów, umożliwiające swobodne poruszanie się i przewiewne oraz takie w których będziemy czuć się komfortowo.