Najlepszy Trener Personalny (dla Ciebie) pomoże Ci postawić pierwszy krok oraz rozpocząć, trenować bezpiecznie na siłowni. Jest to osoba, która pomoże Ci schudnąć, przybrać masę mięśniową bądź wzmocnić i porozciągać mięśnie, by wyeliminować bóle stawów.

Tylko jak wybrać osobę kompetentną, która pomoże Ci osiągnąć Twoje cele treningowe?

Jakie cechy powinien posiadać najlepszy trener personalny?

Dziś odpowiem na pytanie, czym się kierować przy wyborze najlepszego trenera personalnego!


Wzrost aktywności fizycznej Polaków


Zainteresowanie sportem oraz aktywnym trybem życia stale rośnie. Liczba osób biegających czy uczęszczających na siłownię jest z roku na rok coraz większa. Już 64% Polaków jest aktywnych fizycznie i jest to wzrost o 2 punkty procentowe w stosunku do roku 2018.

Mimo szybkiego wzrostu i tak co trzeci mieszkaniec naszego kraju nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej –  dlatego, mimo to pozostajemy  jednym z najmniej aktywnych społeczeństw w Unii Europejskiej.

Społeczeństwo zaczyna przykładać uwagę do atrakcyjnego wyglądu oraz zdrowej diety i odżywiania.


Jedni chcą schudnąć, drudzy budować masę mięśniową.


Osoby posiadające nadmiar tkanki tłuszczowej chcą schudnąć natomiast osoby chude zbudować masę mięśniową. Niektórzy posiadają przebyte urazy i chcą wrócić do zdrowia bądź opóźnić procesy degeneracyjne. Część osób uprawia sport z przyjemności, gdyż dostarcza im to dużo pozytywnej energii, relaksuje oraz odpręża.

Pewna grupa od Trenera Personalnego chce po prostu otrzymać dietę oraz plan treningowy, by móc samodzielnie trenować i odnotowywać postępy.

Niezależnie do której grupy należysz pomóc Ci może dobry trener personalny.


Najlepszy trener personalny – jakie cechy powinien posiadać?


Jeżeli zastanawiasz się nad współpracą z trenerem personalnym, pozostajesz przed wyborem tego najlepszego dla siebie trenera personalnego.

Jak go wybrać?

Poniżej przedstawię jakie moim zdaniem cechy powinien posiadać najlepszy Trener Personalny.


Kwalifikacje, wykształcenie oraz kursy – 1 cecha dobrego trenera personalnego.


Jedną z pierwszych rzeczy, jaką powinno się sprawdzić, wybierając dobrego dla siebie trenera personalnego, powinny być odpowiednie kwalifikacje. To czy trener personalny ma wykształcenie oraz certyfikaty, oraz co za tym idzie minimalny poziom wiedzy do wykonywania tego zawodu, jest niezwykle istotne.


Doświadczenie zawodowe – 2 cecha dobrego trenera personalnego


Dobry Trener Personalny powinien mieć spore doświadczenie zawodowe. Osoby posiadająca doświadczenie w pracy w dużych sieciowych siłowniach oraz jako tzw. freelancer to zdecydowany plus.

Zatrudnienie w dużych „sieciówkach”, pomimo iż jest mniej opłacalne dla Trenera Personalnego, pozwala współpracować z dużą ilością klientów oraz zdobyć bardzo dużo doświadczenia zawodowego.

Warto sprawdzić z kim współpracował do tej pory Trener Personalny, którego chcemy wybrać. Czy były to osoby trenujące rekreacyjnie, chcące schudnąć czy profesjonalni sportowcy?

Najlepszy trener personalny powinien współpracować z osobami początkującymi oraz zawodowymi sportowcami – dzięki temu wiemy, że posiada indywidualne podejście do każdej osoby.


Zdrowy wygląd – 3 cecha dobrego trenera personalnego.


Dobry Trener Personalny powinien dobrze wyglądać. Mowa tutaj o zdrowym wyglądzie i atrakcyjnej sylwetce. W końcu trudno zaufać trenerowi, który jest przeciwieństwem tego, jak chcemy wyglądać, prawda?

Dobry wygląd nie oznacza dużej ilości masy mięśniowej oraz obecności żył na każdej części ciała. Osiągnięcie takiego wyglądu wymaga używania dużej ilości steroidów anabolicznych – środków dopingujących oraz konsekwencji  ciężkiego treningu i trzymania diety.

Zaburzenia zdrowotne, nienaturalny wygląd oraz zaczerwienienie na twarzy – czy naprawdę tak chcesz wyglądać?

Nie daj się oszukać, że trzymając dietę i ciężko trenując, będziesz kiedykolwiek tak wyglądał! W dzisiejszych mediach społecznościowych jest dużo dezinformacji oraz kłamstwa.


Dzielenie się wiedzą oraz ciągłe doszkalanie – 4 cecha dobrego trenera personalnego.


Dobry Trener Personalny to osoba ciągle rozwijająca się oraz poszukująca nowych rozwiązań. Czytanie artykułów oraz zapoznawanie się z nową wiedzą to klucz, aby być dobrym trenerem personalnym. Najlepszy trener personalny dla Ciebie powinien dzielić się wiedzą, to świadczy o tym, że ciągle zdobywa wiedzę i nie spoczął na laurach.


Zaangażowanie oraz skupienie – 5 cecha dobrego trenera personalnego


Skoncentrowanie na treningu podopiecznego to podstawowa cecha, którą powinien charakteryzować się najlepszy dla Ciebie Trener Personalny. Uważna obserwacja wykonywania ćwiczeń oraz instruktaż są niezwykle istotne, by trening personalny był efektywny i bezpieczny.

Nie chcesz trenować z osobą, która ciągle zagląda w telefon, by sprawdzić, ile osób obejrzało jego relację na instagramie. Uważaj na osoby, które zbytnio dzielą się na swoich mediach społecznościowych filmikami oraz materiałami z treningów personalnych.

Fajnie się to ogląda tylko czy Trener poświęca Ci dostateczną uwagę w trakcie kamerowania? Poza tym odpowiedz sobie na pytanie:

  1. Czy chcesz być kamerowany w trakcie treningu?
  2. Czy w trakcie treningu personalnego jest skupiona na Tobie dostateczna uwaga?

Opinie innych osób – 6 cecha najlepszego trenera personalnego


Zanim rozpoczniesz współpracę z trenerem personalnym, spróbuj się dowiedzieć opinię innych osób. Uzyskane informacje pozwolą Ci określić czy dotychczas współpracujące osoby z trenerem są zadowolone z efektów współpracy.

Wskazówką, pozwalającą przypuszczać, iż warto obdarzyć trenera zaufaniem, jest obecność klientów, którzy współpracują z nim dłużej.

Mam nadzieję, że przy wyborze najlepszego trenera personalnego dla siebie zwrócisz uwagę na opisane przeze mnie cechy. Warto, abyś poświęcił trochę czasu i podjął świadomy wybór. Dzięki temu będziesz miał pewność, dobrej inwestycji przede wszystkim w swoje efekty i zdrowie.


Damian Ostrowski – Trener Personalny Białystok