Celem większości osób uczęszczających na siłownię jest zrzucenie zbędnej ilości tkanki tłuszczowej. Takie są fakty. W sieci oraz wszelakich gazetach możemy znaleźć mnóstwo poradników, oraz diet, które mają zagwarantować sukces. Mimo tego wiele osób wciąż go nie odnosi. Czy zastanawiałeś się, dlaczego nie możesz schudnąć?

To fakt, że w gąszczu różnych informacji łatwo się jest pogubić i zapomnieć o podstawowych faktach, którymi należy kierować się przy planowaniu redukcji.

Zapraszam do lektury wpisu poświęconego skutecznej redukcji! Dowiesz się z niego jakie są główne powody, dla których nie możesz schudnąć!


Dlaczego nie możesz schudnąć? – Plan odchudzania powinien być przemyślany.


Nasz plan odchudzania musi być przemyślany. Chcemy, żeby był oczywiście efektywny. Z drugiej strony nie chcemy również, by wywołał rewolucję w naszym życiu – utrzymanie przez dłuższy czas stanu, który jest dla nas niekomfortowy (ilość posiłków, określone pokarmy i nawyki), nie jest możliwe.

Stąd dla większości osób wprowadzanie zbyt wielu zmian w jednym momencie nie jest dobrym rozwiązaniem. Są tacy, których pokłady motywacji i zaparcia są niczym studnia bez dna, lecz należą do miłych wyjątków.


Dlaczego nie możesz schudnąć? – Nie powielaj utartych schematów.


Większość, nie zwraca uwagi na ilość i rodzaj jedzenia, przechodzi na określony typ diety, a każdy posiłek popija szklanką soku z buraka – bo podobno jest dobry. Do tego zawsze szklanka wody na czczo oraz ostatni posiłek o godzinie 18. Jest to recepta, która ma zagwarantować sukces – tak pisali na stronie bądź w poradniku.

Następnie mija 3 tygodnie, a efektów wciąż brak. Nadchodzi kryzys oraz jednoczesny powrót do starych przyzwyczajeń. Niepowodzenie tłumaczone jest brakiem czasu i wiedzy, wiekiem czy genami.

„Trudno, przecież zrobiłem co mogłem”.

Tylko, czy aby na pewno zrobiłeś co mogłeś i zrobiłeś to prawidłowo?


Dlaczego nie możesz schudnąć? – Nie popełniaj tych błędów podczas odchudzania/redukcji.


Otóż odchudzanie w większości przypadków jest prostsze niż się wydaje! Wystarczy nie popełniać kilku błędów opisanych poniżej!


1. Zbyt duża podaż kalorii — dlatego nie możesz schudnąć!


Tak, to prawda. Jest to najczęstsza i tak naprawdę jedyna przyczyna niepowodzenia Twojego odchudzania. Może Ci się wydawać, że jesz mało lecz wcale to nie oznacza, że ilość spożywanych kalorii w trakcie całego dnia jest niska.

Gdy waga nie spada – pewne jest, że nie posiadasz deficytu kalorycznego, który jest potrzebny by organizm mógł spalać tkankę tłuszczową korzystając z bogatych zasobów magazynowych własnego ciała.

By móc się o tym przekonać, zacznij liczyć kalorie, które przyjmujesz w ciągu dnia. Możesz do tego wykorzystać aplikację na telefon np. fitatu.

Staraj się dokładnie wprowadzać do aplikacji, każdy spożyty posiłek czy wypity płyn. Jest to bardzo ważne, by robić to sumienne dlatego, że może się okazać, iż np. sok z buraka, który spożywałeś do tej pory jest przyczyną Twojego dodatniego bilansu kalorycznego i uniemożliwia spadek masy ciała.

Liczenie kalorii na samym początku może wydawać się wręcz przerażające. Nie przejmuj się, nie będziesz musiał tego robić do końca życia – po pewnym czasie, nabierzesz wprawy i sam będziesz wiedział ile makroskładników mają określone posiłki oraz jaką ich ilość spożywać.

Gdy już określisz, spożywaną do tej pory ilość kalorii postaraj się zmniejszyć ich ilość w diecie kosztem węglowodanów lub tłuszczy.

 Następnie ułóż na tej podstawie odpowiedni, nowy jadłospis. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z wiedzy i umiejętności trenera personalnego online.


2. Wybór niezdrowych produktów dlatego nie możesz schudnąć!


Jak wspomniałem, ilość kalorii jest rzeczą nadrzędną w przypadku chęci zgubienia zbędnych kilogramów. Nie mniej jednak jakość pożywienia jest równie ważna.

Nie przetworzone pożywienie, bogate w błonnik oraz mikroelementy pozwala zachować zdrowie i dobre samopoczucie.

Żywność nieprzetworzona zawiera również mniejszą ilość substancji chemicznych takich jak konserwanty, regulatory kwasowości  i inne. Substancje te mają negatywny wpływ, na nasz układ pokarmowy prowadząc często do zaburzeń trawienia i wchłaniania.

Dodatkowo często mówi się o niekorzystnym wpływie żywności przetworzonej na naszą florę jelitową — mikrobiom.

Jak się okazuje „rozregulowanie flory jelitowej” doprowadza do obniżenia odporności organizmu i w konsekwencji wzmożonego występowania „małych stanów zapalnych”, które zapoczątkowują błędne koło rozmaitych problemów zdrowotnych.

Jednym z nich jest wzrost przepuszczalności jelit oraz występowanie zespołu jelita drażliwego – o którym więcej przeczytasz tutaj oraz tutaj.


3. Cierpliwość – daj sobie więcej czasu dlatego nie możesz schudnąć!


Kolejnym „powodem”, że nie chudniesz jest to, że minęło zbyt mało czasu. Bądź spokojny, jeżeli masz indywidualny plan dietetyczny, plan treningowy efekty przyjdą.

Każdy, z nas chciałby mieć wszystko na wyciągnięcie ręki – tu i teraz. Nasz organizm potrzebuje jednak czasu, by się zaadoptować i zacząć pozyskiwać energię z zasobów tkanki tłuszczowej. To może potrwać chwilę.

Zdrowa redukcja jest to spadek 0,5 – 1,0 kg masy ciała tygodniowo. Trzeba również pamiętać, że nasza waga może się wahać w zależności od pory dnia czy zmian hormonalnych (u kobiet).

Dodatkowo waga jak każde urządzenie – ma również swoją tolerancję i dokładność, stąd może nie wskazywać małych różnic wagi (np. 0,5 kg) – pomimo iż redukcja idzie w dobrym kierunku.

Stąd kontrolę wagi ciała polecam nie częściej niż co 7 dni.


4. Podjadanie — cheat — meal, cheat — day, cheat — week… dlatego nie możesz schudnąć!


Masz indywidualnie ustalony plan żywieniowy, plan treningowy – mimo to, waga wciąż pozostaje w miejscu. Trzymasz się zaleceń oraz przestrzegasz wskazówek, może oprócz tego małego batonika w pracy, który zdarza Ci się zjeść…

Przecież to tylko mały batonik, cheat – meal, który przecież pisali, że trzeba jeść co jakiś czas…

Niestety, musisz mieć świadomość, że jeżeli Twoja dieta charakteryzuje się ujemnym bilansem kalorycznym, spożycie cheat – meal, najprawdopodobniej wyrówna różnicę kalorii. Przez to możesz pożegnać się z jakąkolwiek redukcją tkanki tłuszczowej – zwłaszcza jeśli deficyt kalorii nie jest duży i nie wykonujesz wysiłku fizycznego, który ten deficyt pogłębia.


5. Spożywam bardzo mało kalorii i nie chudnę (wolny metabolizm) — dlatego nie możesz schudnąć!


W przypadku, gdy Twoja dieta rzeczywiście charakteryzuje się niską podażą kalorii (ilość kalorii, która powinna powodować deficyt kaloryczny), a dodatkowo nie podjadasz – przyczyn niemożności zrzucenia tkanki tłuszczowej może być kilka.

Najczęstszą z nich jest skrajnie wolny metabolizm. Innymi słowy, Twój organizm bardzo dokładnie „liczy każdą kalorię, którą może wydatkować”, wiedząc, że nie dostaje ich dużo. Co więcej, widząc, że „są chude czasy”, stara się zachować tkankę tłuszczową, tak żeby w razie „pogłębienia kryzysu” mieć paliwo.

W ten sposób adaptuje się do warunków, które mu stwarzasz oraz obniża podstawową przemianę materii. Trzeba jednak podkreślić, że różnice międzyosobnicze, jeżeli chodzi o metabolizm wynoszą od 10 — 20%.

Trzeba jednoznacznie podkreślić, że przedłużona niska podaż kalorii jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia.

Bezpieczna i zdrowa redukcja w tym przypadku wymaga większej wiedzy i doświadczenia, a także kontroli naszego stanu zdrowia. Często osoby będące na diecie niskokalorycznej i niechudnące posiadają także anemię oraz inne niedobory mikro/makroelementów.

Podsumowując, gdy jesteś na diecie niskokalorycznej i nie chudniesz to znaczy, że wciąż nie wywołałeś deficytu kalorycznego i ilość spożywanej energii kontra wydatkowanej się wyrównuje.

Zjawisko zwolnienia metabolizmu jest prawdą, lecz tak jak wspomniałem wyżej z racji, iż może wahać się w granicach do maksymalnie 20% – zdecydowanym winowajcą niepowodzeń odchudzania – jest nadmierna podaż kalorii.


6. Choroby współistniejące dlatego nie możesz schudnąć!

Występowanie chorób takich jak niedoczynność tarczycy może skutecznie utrudniać Ci zrzucenie zbędnych kilogramów. Obecność objawów, które by Cię zaniepokoiły, bądź niemożność zrzucenia wagi pomimo stosowania optymalnej diety i treningów powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza i kontrolnych badań.Jeżeli chcesz zgubić zbędne kilogramy i osiągnąć sylwetkę, o jakiej zawsze marzyłeś – skontaktuj się ze mną. Dobiorę Ci plan treningowy oraz plan dietetyczny, który pozwoli Ci osiągnąć efekty w krótkim czasie.

W trakcie współpracy gwarantuję Ci, że:


– otrzymasz indywidualny plan treningowy oraz dietetyczny.

– zaplanujemy dla Ciebie harmonogram badań laboratoryjnych byś mógł trenować w bezpieczny i efektywny sposób.

– zadbamy byś wykonywał ćwiczenia poprawnie technicznie unikając ryzyka kontuzji.

– będziemy w ciągłym kontakcie.


Zresztą –  przeczytaj historię osób, którym się udało:

„[…] Zawsze mogłam napisać, zadzwonić z problemem lub pytaniami i zawsze dostawałam odpowiedź. Dzięki niemu udało mi się pokonać otyłość, osiągnąć cel […]”.

„[…] Moja sylwetka przez ten czas bardzo się zmieniła, gdyż zrzuciłam ponad 15 kg z czego jestem dumna (…)”.

„[…] Za mną już kilka kilogramów w dół i zdecydowany wzrost kondycji […]”.

Zawsze mogę na Niego liczyć, jak i na Jego wsparcie i słowa, że dasz radę […]”.


Damian Ostrowski — Trener Personalny Białystok