Dyskopatia a siłownia — jak to jest naprawdę? Wielu „dyskopatów” zadaje sobie pytanie: „czy z dyskopatią można trenować?”.

Choroby kręgosłupa w tym dyskopatia, najczęściej dotyczą odcinka lędźwiowego bądź szyjnego kręgosłupa. Pacjenci z „bolesnym krzyżem” często słyszą z ust lekarza pierwszego kontaktu magiczne stwierdzenie „ma pan dyskopatię”.

W oczach wielu osób brzmi to, jak wyrok, lecz czy dyskopatia rzeczywiście oznacza koniec aktywności na siłowni?

Przekonajmy się.


Spis treści:

  1. Czym jest dyskopatia?
  2. Czy dyskopatia „zawsze boli”?
  3. Kiedy dochodzi do dyskopatii?
  4. Czy każdy ból pleców oznacza dyskopatię?
  5. Dyskopatia a rezonans magnetyczny
  6. Mam przepuklinę, „wypadł mi dysk”, „mam dyskopatię” – czy możliwe jest wyzdrowienie?
  7. Czy z dyskopatią można trenować na siłowni?
  8. Czy z dyskopatią można trenować na siłowni?
  9. Dyskopatia a siłownia — najczęściej zadawane pytania

Dyskopatia a siłownia — czym jest dyskopatia?


Dyskopatia to patologia dysku – czyli choroba obejmująca krążek międzykręgowy, który znajduje się pomiędzy trzonami kręgów.

Krążek międzykręgowy zbudowany jest z zewnętrznej warstwy – którą nazywamy pierścieniem włóknistym oraz „galaretki”, tzw. jądra miażdżystego, które znajduje się w środku i to ona pełni funkcję amortyzujące.

Główne role krążków międzykręgowych w naszym kręgosłupie przedstawiłem w tab. 1.

Amortyzacja wstrząsu
Umożliwienie ruchu kręgosłupa
Uniemożliwienie ścierania się trzonów kręgowych

Tab.1 Rola krążków międzykręgowych w kręgosłupie


Dyskopatia a siłownia — czy dyskopatia „zawsze boli”?


Nie. Każda zmiana, która zachodzi w obrębie krążka międzykręgowego może być nazwana dyskopatią lecz nie jest ona równoznaczna z tym, że będzie prowokować ból.

Do bólu dochodzi praktycznie zawsze w momencie powstania tzw. przepukliny jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Jest to sytuacja w której, dochodzi do przerwania pierścienia włóknistego i wypłynięcia części płynnej jądra miażdżystego.

W tym miejscu trzeba być świadomym, że istnieje kilka stopni charakteryzujących stopień uszkodzenia pierścienia włóknistego:

Rodzaj zmiany Opis zmiany
Dehydratacja jądra miażdżystego Utrata wody i sprężystości jądra miażdżystego skutkująca pogorszeniem się jego właściwości amortyzacyjnych. Jest to naturalna zmiana postępująca z wiekiem. Jeżeli występuję zbyt wcześnie, może świadczyć np. o złej biomechanice kręgosłupa i przedwczesnym niszczeniem dysku. Zmiana bezobjawowa.
Protruzja — wypuklina Uwypuklenie się krążka międzykręgowego, bez całkowitego przerwania pierścienia) – może być także wg niektórych „artefaktem” w trakcie badań rezonansu magnetycznego tzw. „bulging disc”.
Ekstruzja Całkowite przerwanie ciągłości pierścienia włóknistego z wypłynięciem jądra miażdżystego. Potocznie nazywane „wypadnięciem dysku”.
Sekwestracja Najbardziej zaawansowana postać patologii, gdy jądro miażdżyste przemieści się w kierunku kanału kręgowego i oddzieli od pierwotnej masy.

Tab. 2 Rodzaje zmian w obrębie krążka międzykręgowego.

Niezależnie od stopnia uszkodzenia pierścienia włóknistego, może dojść do ucisku korzeni nerwowych biegnących w pobliżu i prowokacji bólu – potężnego odczucia spędzającego sen z powiek.

Oczywiście im większe uszkodzenie krążka międzykręgowego, tym większe prawdopodobieństwo, że objawy będą cięższe — choć nie jest to regułą.


Dyskopatia a siłownia — kiedy dochodzi do dyskopatii?


Dyskopatia jest procesem postępującym z wiekiem, w trakcie starzenia się dochodzi do odwodnienia krążków międzykręgowych i postępującego procesu chorobowego.

Co ciekawe, wraz z wiekiem ryzyko wystąpienia przepukliny spada, związane jest to właśnie z dehydratacją jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Niestety, skutkuje to także obniżeniem zdolności amortyzacyjnych kręgosłupa i przenoszeniem się drgań na inne stawy – co doprowadza do zwiększonego ich uszkodzenia.

Do wystąpienia zmian patologicznych krążka międzykręgowego i wystąpienia przepukliny, dochodzi w momencie, gdy jest zaburzona biomechanika ciała i są zakorzenione nieprawidłowe wzorce ruchowe.

Przyczyną pierwotną są zmiany mięśniowe i związana z tym zmiana prawidłowej postawy ciała. Zmiany takie prowadzą do obniżenia zdolności kręgosłupa w zakresie zgięcia, prostowania czy zginania na boki.

Zmiany mogą dotyczyć większości mięśni występujących w ciele:

brzucha

Głębokich – posturalnych

miednicy

nóg

Pleców i innych

Obniżona mobilność, nieprawidłowe wzorce ruchowe bądź bardzo duże obciążenia, kumulują się doprowadzając w konsekwencji do całkowitego przerwania pierścienia włóknistego i powstawania przepukliny.


Czy każdy ból pleców oznacza dyskopatię?


Dyskopatia operacja
Chirurgiczne leczenie pacjentów z dyskopatią dotyczy małego odsetka pacjentów.

Absolutnie nie. Dyskopatia sama w sobie nie boli. Samo wykrycie dyskopatii – patologii krążka międzykręgowego w badaniu rezonansu magnetycznego nie ma znaczenia w momencie braku objawów. 

Nawet jeśli wykryto nam przepuklinę w rezonansie nie oznacza to, że trzeba ją usuwać drogą operacji.

Bolą tak naprawdę wszystkie struktury, które są unerwione i pracują „niefizjologicznie” – mięśnie, stawy czy więzadła.

To, że bolą nas plecy nie oznacza, że musimy mieć zmiany w obrębie krążków międzykręgowych.


Gdy opis rezonansu magnetycznego sprawia ból…


Jak wspomniałem wyżej, samo wykrycie zmian w obrębie krążka międzykręgowego nie ma znaczenia klinicznego w momencie braku objawów. Tak samo, w momencie występowania objawów i jednoczesnego uchwycenia zmiany nie oznacza to, że jest ona źródłem bólu.

Dlatego rzadko kiedy potrzeba jest wykonywania szerokiej diagnostyki obrazowej zwłaszcza wykonywania rezonansu magnetycznego.

Gdybyśmy przebadali grupę osób dorosłych u znacznej ich części wykrylibyśmy dyskopatię. Dodatkowo mieliby oni rozległy opis badania wykonany przez lekarza radiologa.

Osoby cierpiące na uporczywy ból kręgosłupa, widząc taki opis potrafią popaść w zakłopotanie, a wręcz depresję…

Jak się okazuje, to właśnie przyczyny natury psychicznej odgrywają dużą rolę w kontekście bólów kręgosłupa. Stres powoduje sztywność mięśni, która w przypadku osób z i tak nieprawidłową postawą ciała doprowadza do dyskomfortu.

Warto dodać, że zabiegi operacyjne usunięcia przepukliny wykonuję się rzadko w około 5% przypadków. Podstawą do wykonania zabiegu są ubytki neurologiczne, czyli postępująca destrukcja nerwu uciśniętego przez przepuklinę.


Mam przepuklinę, „wypadł mi dysk”, „mam dyskopatię” – czy możliwe jest wyzdrowienie?


Ostry zespół bólowy kręgosłupa zawsze mija w ciągu kilku dni. Następnie, często przechodzi w ból przewlekły, niewielkiego stopnia, którym warto się zająć.

Trzeba jednoznacznie powiedzieć, że krążek międzykręgowy może się regenerować, a raczej „zaleczyć”. Organizm robi wszystko, by naprawić uszkodzone miejsce. W związku z tym uszkodzony krążek międzykręgowy jest „łatany” za pomocą mało elastycznej tkanki włóknistej zbudowanej z kolagenu.

Niestety nie oznacza to, że gdy minął ból „dysk” powrócił do swojej pierwotnej budowy. Raz uszkodzony dysk, nigdy już nie będzie taki sam.

Będzie jednak dostatecznie „silny”, aby umożliwić normalny powrót do sportu i sytuacji „jakby nigdy nic się nie stało” pod warunkiem, że będzie wspierany przez odpowiednio silne, rozciągnięte mięśnie, więzadła i prawidłowe wzorce ruchowe…


Czy z dyskopatią można trenować na siłowni?


Tak, a nawet trzeba. Najlepszym lekarstwem na ból kręgosłupa oraz inne bóle układu ruchu jest… ruch! Trzeba jednak pamiętać, że ćwiczenia oraz rodzaj wysiłku musi być odpowiednio dla nas dobrany.

Siłownia jest doskonałym miejscem umożliwiającym rehabilitację, z uwagi na mnogość sprzętu, który można wykorzystać.

Żeby ” naprawić” swoje plecy i zabezpieczyć je przed wystąpieniem bólu ponownie, potrzebujemy skutecznego planu rehabilitacyjnego.

Tylko odpowiednio zaplanowany wysiłek i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń doprowadzi nas do sukcesu.

Wraz z postępem procesu rehabilitacyjnego, ćwiczenia będą coraz cięższe oraz wymagające. Stąd, potrzebna jest stała kontrola i szybkie wprowadzanie zmian w trakcie procesu zdrowienia.


Z dyskopatią można trenować – rozpocznij treningi już dziś!


W swojej pracy trenera personalnego spotkałem oraz spotykam się często z przypadkami osób z bolesnością kręgosłupa. Z większością z nich osiągnęliśmy bardzo dobre rezultaty i wyeliminowaliśmy ból.

Dyskopatia nie zabija, ale trzeba być z nią ostrożnym — dlatego wskazana jest jednoczesna kontrola u ortopedy/neurologa oraz fizjoterapeuty.

Jeżeli chcesz dołączyć do tego grona, skontaktuj się ze mną.

Przeczytaj, niektóre historie osób, którym się udało i żyją bez bólu:


Dyskopatia a siłownia — najczęściej zadawane pytania

Mam dehydratację krążków między kręgowych czy mam się czym martwić?

Nie, dehydratacja to normalny proces, które postępuje z wiekiem.

Boli mnie kręgosłup, zrobiłem rezonans i mam dyskopatię. Czy można to naprawić?

Dużo osób ma zmiany w obrębie dysków. To, że posiadasz zmiany nie oznacza to, że to one powodują ból. Powinieneś zadbać o swoją postawę i mięśnie wykonując odpowiednie ćwiczenia. Pomoże Ci to pozbyć się bólu.

Mam ostry ból kręgosłupa, prawdopodobnie wypadł mi dysk. Co robić?

W przypadku bólu ostrego najlepszym lekiem jest odpoczynek i leżenie. Po kilku dniach ból ostry w 90% przypadków mija. Możesz wybrać się do lekarza rodzinnego, który najprawdopodobniej przepisze Ci leki przeciwbólowe i rozluźniające mięśnie.

Czy mogę ćwiczyć na siłowni mając dyskopatię?

Tak, nawet powinieneś. Twój trening powinien być przemyślany i indywidualnie do Ciebie dopasowany, tak żebyś mógł polepszyć swój stan zdrowia i sobie nie zaszkodzić.


Damian Ostrowski — Trener Personalny Białystok