Dziś opowiem jak wygląda test sprawnościowy do Policji 2019 oraz jak skutecznie przygotować się, by zostać wcielonym do tej formacji mundurowej.

Ostatnim wpisem rozpocząłem krótki cykl artykułów jak przygotować się do testów sprawnościowych do Polskich formacji mundurowych. Pierwszy z artykułów opisywał warunki rekrutacji do Straży Pożarnej:

  • Jak wygląda test sprawnościowy do Straży Pożarnej 2019.
  • jak przygotować się do testu sprawnościowego
  • do pobrania za darmo plan treningowy umożliwiający przygotowanie się do testów sprawnościowych do Straży Pożarnej

Jeżeli jeszcze go nie czytałeś, zachęcam Cię do zapoznania się: Przygotowanie do testów sprawnościowych do Straży Pożarnej.


Dziś pod lupę biorę kolejną mundurówkę tym razem — Policja. Chcesz zdać testy sprawnościowe do Policji 2019 z dobrym wynikiem? Zasiądź więc do lektury!


Zostanę Policjantem, ale wpierw zdam test sprawnościowy do Policji.


Praca w Policji jest chętnie wybieranym kierunkiem kariery przez młode osoby podobnie jak praca w Straży Pożarnej czy Wojsku Polskim. Zwłaszcza że statystyki pokazują, iż zapotrzebowanie na młodych Policjantów jest naprawdę duże. Polska Policja poszukuje kandydatów, którzy:

„( …)chcą robić w życiu coś pożytecznego, czuć wyjątkowość swojej profesji i mieć stałość zatrudnienia (…)” .

www.policja.pl

Etapów rekrutacji do Policji jest kilka. Jest to m.in. test wiedzy, ocena formalna dokumentów, test psychologiczny oraz test sprawnościowy do Policji.


Test sprawnościowy do Policji 2019 – jak wygląda?


Test sprawnościowy do Polskiej Policji jest specjalnie skonstruowaną próbą mającą sprawdzić Twoją zwinność, szybkość, wytrzymałość oraz koordynację ruchową. Test ten polega na pokonaniu sprawnościowego toru przeszkód w określonym czasie. Wyniki zostają przeliczone w systemie punktowym.

Test zostaje zaliczony, jeśli kandydat uzyska czas określony jako minimalny do jego zaliczenia, wynoszący – 1 min 41 s. Tor przeszkód oraz normy czasowe przeliczane na punkty są jednakowe zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Test sprawnościowy do Policji przeprowadzany jest w sali gimnastycznej. Obowiązkiem kandydata jest zadbanie o odpowiednią rozgrzewkę oraz strój sportowy.  Kolejne obowiązkiem stawianym przed nim jest posiadanie wystawionego przez lekarza zaświadczenia umożliwiającego udział w teście bez jakichkolwiek przeciwwskazań.


Test sprawnościowy do Policji, czyli tor przeszkód składa się z ośmiu ćwiczeń wykonywanych jedno po drugim. Rozpoczęcie testu następuje z pozycji leżenia przodem na brzuchu z rękami wyciągniętymi wzdłuż tułowia. Następnie na komendę „gotów”, a następnie „start” kandydat rozpoczyna rywalizację i kolejno wykonywanie ośmiu zadań/ćwiczeń.


1. Obieganie stojaków


Dwa stojaki ustawione są równolegle do siebie w niewielkiej odległości od siebie. Pierwszy stojak obiegamy go dookoła z prawej strony, a następnie drugi z lewej strony.


2. Przewroty na materacu


Po obiegnięciu stojaków dobiegamy do materacy. W tym zadaniu kandydat wykonuje przewroty gimnastyczne lub przewroty przez bark na ułożonych przed nim wzdłuż trzech materacach. Przewroty wykonywane są w następującej kolejności: w przód, w tył oraz w przód.


3. Przenoszenie manekina


Po ostatnim przewrocie i wstaniu kandydat chwyta oburącz na leżącego przed nim manekina ważącego 28 kg, technika przenoszenia jest dowolna.  Z manekinem należy okrążyć stojak znajdujący się w odległości 5 metrów. Następnie należy wrócić i odłożyć manekina do pozycji początkowej.


4. Przeskok przez płotki


Kandydat ma za zadanie przeskoczyć/przejść przez 4 płotki lekkoatletyczne o wysokości 76 cm. Technika dowolna.


5. Rzut piłkami lekarskimi


Kandydat ma za zadanie wykonać kolejno 5 rzutów piłkami lekarskimi ważącymi 3 kg. Piłki należy rzucić oburącz znad głowy na odległość co najmniej 5 metrów. Nie wolno przekroczyć linii rzutu. Przekroczenie linii lub rzut na odległość mniejszą niż 5 metrów skutkuje niezaliczeniem rzutu.  Możliwe jest poprawienie jednego rzutu.


6. Przenoszenie piłki lekarskiej


W pozycji przypominającej klasyczne wspięcia brzucha, przy drabinkach, leżąc na plecach kandydat ma do wykoniania 10 przeniesień piłki lekarskiej dotykając z tyłu materaca, a z przodu drabinki.  Nogi muszą być ugięte w stawach kolanowych, a stopy unieruchomione przy szczeblu drabinki.


7. Przejście przez skrzynie gimnastyczne


Zadaniem kandydata jest przeskok/przejście dowolną techniką przez skrzynie gimnastyczne górą. Skrzynie składają się z 5 części i są ustawione w niewielkiej odległości między sobą.


8. Bieg wahadłowy


Ostatnim zadaniem stawianym przed kandydatem jest bieg wahadłowy 5 × 10 m ze zmianą kierunku biegu. Przy każdym nawrocie stopy muszą znajdować się za wyznaczonymi liniami wyznaczającymi dystans. Przy dziesiątym przekroczeniu linii następuje wyłączenie stopera oraz koniec testu sprawnościowego.Test sprawnościowy do Policji 2019 – kryteria oceny.


Czas wykonania testu sprawnościowego do Policji jest mierzony z dokładnością do 0,1 sekundy, a cały wynik przeliczany jest na punkty. Maksymalna liczba punktów, jaką można uzyskać w trakcie testu sprawnościowego to 60 za czas poniżej 1:07:1. Natomiast jak już pisałem, test zostaje zaliczony, jeśli kandydat uzyska czas określony jako minimalny do jego zaliczenia, wynoszący – 1 min 41 s. Tor przeszkód oraz normy czasowe przeliczane na punkty są jednakowe zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.


Test sprawnościowy do Policji 2019 – tabela punktów.

Czas od – [min.,sek., dziesiątne] Czas do – [min.,sek., dziesiątne] Punkty
1.39,1 1.41,0 43
1.37,1 1.39,0 44
1.35,1 1.37,0 45
1.33,1 1.35,0 46
1.31,1 1.33,0 47
1.29,1 1.31,0 48
1.27,1 1.29,0 49
1.25,1 1.27,0 50
1.23,1 1.25,0 51
1.21,1 1.23,0 52
1.19,1 1.21,0 53
1.17,1 1.19,0 54
1.15,1 1.17,0 55
1.13,1 1.15,0 56
1.11,1 1.13,0 57
1.09,1 1.11,0 58
1.07,1 1.09,0 59
poniżej 1.07,1   60

Jak przygotować się do testu sprawnościowego do Policji ? – wskazówki praktyczne.


Na pewno kwestią kluczową jest tutaj odpowiednio wczesne rozpoczęcie przygotowań. Sprawa jest utrudniona w przypadku, gdy od dłuższego czasu nie masz nic wspólnego ze sportem, wtedy 8 czy 12 tygodniowe przygotowanie może okazać się zbyt krótkie.

Jeśli regularnie trenujesz 12 tyg cykl treningowy powinien wystarczyć na porządne przygotowanie się do testów sprawnościowych do Policji.

Przygotowania warto rozpocząć od wykonania powyższego toru przeszkód i zmierzenia czasu. W ten sposób pozyskamy informacje, na jakim etapie jesteśmy i na czym w szczególności powinniśmy się skupić.

Kolejnym etapem powinno być szczegółowe zaplanowanie planu treningowego ukierunkowanego na test sprawnościowy do Policji.

Plan treningowy powinien charakteryzować się wykorzystaniem wielu narzędzi i technik treningowych umożliwiających poprawę siły mięśniowej w szczególności górnej części ciała, wytrzymałości oraz sprawności i koncentracji.

Znaczną niedogodnością mogą być przebyte kontuzje i urazy wtedy plan treningowy musi być w szczególności spersonalizowany tak żeby był efektywny oraz przede wszystkim bezpieczny.

Zanim zaczniemy przygotowania do testów sprawnościowych warto skontrolować swój stan zdrowia i wykonać badania laboratoryjne. Jeżeli nie wiesz jakie badania wykonać warto skontaktować się z diagnostą laboratoryjnym online.


Jak powinien wyglądać plan treningowy przygotowujący do testów sprawnościowych do Polskiej Policji?


Poniżej przedstawiam przykładowy plan treningowy dla osób przygotowujących się na egzamin sprawnościowy do policji. Plan jest rozpisany na około 6 tygodni i jest przeznaczony dla osób aktywnych uprawiających sport. Jest to plan ogólnorozwojowy wraz z drobnymi elementami specjalistycznymi przygotowującymi bezpośrednio pod 8 ćwiczeń występujących w trakcie testu sprawnościowego do Policji. Po 6 tygodniach takiego treningu należałoby przejść do treningu specjalistycznego ukierunkowanego stricte pod ćwiczenia testu sprawnościowego do Policji na około 4 tyg. Wszystko przy założeniu 10 tygodniowego treningu przygotowującego pod testy sprawnościowe.

Warto zaznaczyć, iż jest to tylko przykładowy plan treningowy, który niekoniecznie sprawdzi się w Twoim przypadku.


 Kliknij, by pobrać plan treningowy:


UWAGA!!! Poniższy plan treningowy jest tylko przykładem, nie oznacza to, że będzie on również odpowiedni dla Ciebie.

Jeżeli potrzebujesz spersonalizowanego planu treningowego, który umożliwi Ci przygotowanie się do testów sprawnościowych do Policji Polskiej skontaktuj się z Trenerem Personalnym.


Damian Ostrowski Trener Personalny Białystok