Służba Ochrony Państwa jest jedną z bardziej prestiżowych formacji mundurowych w Polsce. Ochrona najważniejszych postaci w Państwie wiąże się z dużym prestiżem, stresem oraz dobrymi zarobkami. Powoduje to, że SOP cieszy się zainteresowaniem zarówno młodych osób dopiero budujących swoją karierę jak i funkcjonariuszy innych służb mundurowych, którzy chcą zmienić formację.

Co ważne, do Służby Ochrony Kolei mogą aplikować zarówno funkcjonariusze innych Służb jak i zwykli cywile bez doświadczenia po spełnieniu określonych kryteriów. Aby dostać się do SOP, będziesz miał na drodze testy sprawnościowe do Służby Ochrony Państwa, dobry wynik jest jedyną gwarancją sukcesu, gdyż będziesz rywalizował z silną konkurencją.

Stąd, dziś specjalnie dla Ciebie przygotowałem kompletny poradnik jak przygotować się do testów sprawnościowych do Służby Ochrony Państwa.

Zapraszam do lektury!


SPIS TREŚCI:


SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA ZADANIA – CZYM JEST? JAKIE SĄ ZADANIA SOP?


SOP jest to umundurowana jednostka zbrojna, która zastąpiła BOR – biuro ochrony rządu. Jest całkowicie podległa ministrowi MSWiA.

Głównym zadaniem SOP jest ochrona najwyższych urzędników Państwowych takich jak prezydent, premier, ministrowie oraz reszta rządu. Dodatkowo funkcjonariusze odpowiadają za ochronę obiektów rządowych w tym jednostek zlokalizowanych za granicą.

Służba Ochrony Państwa, rozpoznaje, zapobiega i wykrywa przestępstwa popełniane przez funkcjonariuszy pozostałych Służb Mundurowych takich jak Strażników Granicznych czy Strażaków Państwowej Straży Pożarnej.


SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA USTAWA


Funkcjonowanie oraz działanie SOP określone jest zgodnie z ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r. o Służbie Ochrony Państwa. Możesz zapoznać się z nią klikając w link poniżej:

ustawa SOP

Zgodnie z definicją powyższej ustawy SOP to:

„SOP jest jednolitą, umundurowaną, uzbrojoną formacją wykonującą zadania z zakresu ochrony osób i obiektów oraz rozpoznawania i zapobiegania skierowanym przeciw nim przestępstwom”.

Definicja SOP wg ustawy.

SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA REKRUTACJA


Postępowanie rekrutacyjne do SOP obejmuje dwa etapy:

I EtapRozmowa kwalifikacyjna, złożenie dokumentów
II etapBadania lekarskie, test wiedzy, badanie psychologiczne, test sprawnościowy do Służby Ochrony Państwa

SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA PRACA


Nabór do Służby Ochrony Państwa prowadzony jest okresowo w zależności od zapotrzebowania i limitów. Wakaty znajdziesz klikając w link poniżej:

nabór SOP


NABÓR SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA


Nabór prowadzony jest dla dwóch grup ludzi:

  • Dla osób bez doświadczenia ze Służb Mundurowych oraz Żołnierzy zawodowych
  • Dla pozostałych funkcjonariuszy Służb Mundurowych

SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA ZAROBKI


Zarobki w SOP są bardzo zróżnicowane i zależą od stopnia, wysługi lat oraz szeregu dodatków.

Komendant 9030 zł;
Zastępca Komendanta 7530 zł;
Naczelnik Wydziału 4960 zł;
Zastępca Naczelnika Wydziału 4780 zł;
Główny Specjalista 4560 zł
Starszy Specjalista 3860 zł;
Specjalista kapitan 3540 zł;
Ekspert 3085 zł;
Starszy Funkcjonariusz 2920 zł;
Funkcjonariusz 2760 zł;
Kursant szeregowy 2360 zł.

SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA LOGO


Charakterystyczne logo SOP – możemy dostrzec w nim ukrytego orła nawiązującego do Godła Polski.

Logo SOP

SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA MUNDUR


Mundury Służby Ochrony Państwa Źródło: www.polityka.pl/ autor: Jacek Domiński / Reporter

SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA TEST SPRAWNOŚCIOWY


Jednym z elementów w trakcie rekrutacji do SOP jest test sprawnościowy. Pojawia się on na drugim etapie rekrutacji. Egzamin sprawności fizycznej do Służby Ochrony Państwa przeprowadza się na sali gimnastycznej oraz w terenie. Nad wszystkim czuwa specjalny zespół.

Kandydat przystępuje do testu w stroju sportowym po uprzednio wykonanej rozgrzewce.

Test sprawności fizycznej składa się z kilku elementów, które przedstawiłem w tab.1. Mężczyźni wykonują 4 zadania, kobiety 3, gdyż w skład ich testu sprawności nie wchodzi podciąganie na drążku.

Tor sprawności fizycznej
Podciąganie się na drążku wysokim (tylko mężczyźni)
Skłony tułowia w czasie 1 minuty
Bieg na dystansie 1000 m

TOR SPRAWNOŚCIOWY W TRAKCIE TESTU SPRAWNOŚCIOWEGO DO SŁUŻBY OCHRONY PAŃSTWA


Tor sprawności fizycznej składa się z 8 zadań wykonywanych kolejno po sobie na stanowiskach, tworzących razem tor przeszkód. Liczony jest czas pokonania toru przeszkód.

ZADANIE 1

Stanowisko z tyczkami – w odległości 6 metrów od siebie umieszczone są tyczki. Zadaniem kandydata jest trzykrotne pokonanie dystansu między tyczkami obiegając je po stronie zewnętrznej. Po pokonaniu trzykrotności dystansu kandydat przemieszcza się na następne stanowisko.

ZADANIE 2

Stanowisko z kozłem gimnastycznym – do pokonania jest kozioł gimnastyczny o wysokości 1 m dla mężczyzn lub 90 cm dla kobiet. Kandydat pokonuje go za pomocą skoku rozkrocznego z dotknięciem kozła obydwoma dłoniami. Dobieg do następnego stanowiska.

ZADANIE 3

Stanowisko z materacem – kandydat wykonuje przewrót w przód. Z przysiadu podpartego, unosimy biodra do góry, następnie przenosimy ciężar ciała na ramiona. Uginając ramiona w stawach łokciowych dotykamy jednocześnie brodą do klatki z jednoczesnym oparciem karku na podłożu. Następnie wykonujemy odbicie z nóg i jednoczesne przetoczenie w pozycji skulonej. Wstając chwytamy rękoma za podudzia mocno przyciągając kolana do klatki piersiowej, przechodzimy do przysiadu podpartego i wstajemy. Podbiegamy do następnego stanowiska.

ZADANIE 4

Stanowisko z piłką lekarską – dwie piłki lekarskie leżą na podłodze w odległości 6 m od siebie. Zadaniem kandydata jest trzykrotne przeniesienie każdej z piłek na przeciwległy koniec – sumarycznie pokonanie 8 dystansów po 6 m. Przejście do następnego stanowiska.

ZADANIE 5

Stanowisko z hantlami – kandydat dobiega do hantli o wadze 6 kg lub 11 kg w przypadku mężczyzn. Jego zadaniem jest naprzemienne unoszenie hantli do góry. Za każdym razem hantel musi znaleźć się poniżej linii barków, a staw łokciowy znaleźć się w pozycji wyprostowanej. Kobiety wykonują 12 powtórzeń, mężczyźni 16. Przejście do następnego zadania.

ZADANIE 6

Stanowisko ze skłonami brzucha na materacu – kandydat kładzie się na materacu, stopy umieszczone pod drabinkami gimnastycznymi. Stawy kolanowe ugięte pod kątem 90 stopni. Dłonie splecione z tyłu za głową. Każde powtórzenie jest zaliczone w momencie dotknięcia łokciami stawów kolanowych oraz powrotu i dotknięcia łopatkami, oraz łokciami materaca. Mężczyźni wykonują 15 powtórzeń, a kobiety 10.

ZADANIE 7

Stanowisko ze skrzynią i odskocznią – zadaniem kandydata jest skok przez pięciostopniową skrzynię z wybiciem z odskoczni. Nogi wędrują na bok, dłonie w trakcie skoku dotykają skrzyni. Przejście do następnego zadania.

ZADANIE 8

Stanowisko z płotkami gimnastycznymi – kandydat ma za zadanie pokonać 6 płotków gimnastycznych, które są ustawione w odległości 110 cm od siebie. Płotki mają wysokość 0,7 m lub 1,1 m i są ustawione naprzemiennie. Wyższe płotki kandydat pokonuje dołem przechodząc pod płotkiem, niższe płotki kandydat pokonuje górą przeskakując je. Każdorazowe przewrócenie płotka powoduje konieczność jego poprawienia, cofnięcia się i pokonania jeszcze raz.

Po pokonaniu ostatniego płotka kandydat biegnie do mety, obiegając po stronie prawej pierwszą chorągiewkę, na mecie liczony jest czas pokonania testu sprawnościowego.


PODCIĄGANIE SIĘ NA DRĄŻKU WYSOKIM


Kandydat podchodzi do drążka zawieszonego na wysokości 220 cm, przyjmuje pozycję startową zwis nachwytem. Następnie na odpowiednią komendę wykonuje podciąganie. Prawidłowo wykonane powtórzenie jest w momencie przeniesienia brody powyżej drążka oraz powrotu do pozycji wyjściowej, oraz wyprostowania rąk w stawach łokciowych. Próbę tą wykonują tylko mężczyźni.


SKŁONY TUŁOWIA W CZASIE 1 MINUTY


Kandydat kładzie się na materacu na plecach. Nogi w stawach kolanowych ugięte pod kątem 90 stopni. Dłonie zaplecione z tyłu na głowie. Stopy pod szczeblem drabinki gimnastycznej. Zadaniem kandydata jest wykonanie jak największej liczby powtórzen w czasie 1 minuty. Każde prawidłowo wykonane powtórzenie zawiera dotknięcie za pomocą łokci kolan oraz powrót i dotknięcie łokciami i łopatkami materaca.


BIEG NA DYSTANSIE 1000 METRÓW


W grupach do 15 osób kandydaci biegną w terenie dystans 1 kilometra na czas.


TEST SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ SOP TABELA PUNKTÓW


Na teście sprawności fizycznej obowiązuje podział na grupy wiekowe.

grupa I do 30 lat
grupa II od 31 do 35 lat
grupa III od 36 do 40 lat
grupa IV od 41 do 45 lat
grupa V od 46 do 50 lat
grupa VI od 51 lat
Podział na grupy wiekowe

Wyniki z każdego ćwiczenia przeliczane są na punkty. Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 12. Żeby test był zaliczony w każdym ćwiczeniu trzeba uzyskać przynajmniej 0,5 punktu.

Normy egzaminacyjne sprawności fizycznej dla mężczyzn do Służby Ochrony Państwa

Nazwa próbyJednostka miaryPunkty     
  32,521,510,5
Tor sprawności fizycznej[minuta]1.141.161.221.281.341.4
Podciąganie się na drążku[liczba powtórzeń]12109874
Skłony tułowia w czasie 1 minuty[liczba powtórzeń]565248444034
Bieg na dystansie 1000 m[minuta]33.23.353.54.14.3

Normy egzaminacyjne sprawności fizycznej dla kobiet do Służby Ochrony Państwa

Nazwa próbyJednostka miaryPunkty     
  432,5210,5
Tor sprawności fizycznej[minuta]1.151.181.241.31.361.45
Skłony tułowia w czasie 1 minuty[liczba powtórzeń]524946434032
Bieg na dystansie 1000 m[minuta]3.33.453.554.14.254.5

TEST SPRAWNOŚCIOWY SOP DLA KOBIET WIDEO


TEST SPRAWNOŚCIOWY SOP DLA MĘŻCZYZN WIDEO

Wstępny egzamin ze sprawności fizyczenj film poglądowy – pobierz


SŁUŻBA OCHRONY PAŃSTWA FORUM


Jeżeli jesteś funkcjonariuszem SOP i chciałbyś podzielić się ze wszystkimi osobami chcącymi wstąpić do Służby Ochrony Państwa zachęcam Cię do komentowania i podzielenia się wskazówkami z innymi.


WSKAZÓWKI TRENINGOWE SOP


Test sprawnościowy do Służby Ochrony Państwa jest stosunkowo wymagający. Liczba kandydatów ubiegających się o stanowiska jest duża, przez co występuję duża rywalizacja i presja na świetny wynik.

Dodatkowo, do SOP startuje dużo aktualnych funkcjonariuszy z innych Służb Mundurowych w tym Wojska, którzy cechują się dobrą sprawnością fizyczną. Dlatego, żeby zostać funkcjonariuszem powinieneś być lepszy niż inni, a Twoje przygotowanie powinny być wszechstronne.

Powinieneś skupić się na swoich słabych stronach i je wzmocnić.

W zależności od Twojej aktualnej dyspozycji przygotowania powinny trwać od 8 do 12 tygodni. Jest to okres w którym, można już wypracować konkretne rezultaty.


BEZPŁATNA KONSULTACJA ONLINEPLAN TRENINGOWY DO SŁUŻBY OCHRONY PAŃSTWA


Poniżej przedstawiam plan treningowy pod egzamin sprawności fizycznej do SOP. Plan treningowy jest skuteczny i pomógł przygotować się jednemu z moich podopiecznych oraz zdobyć wymarzoną pracę.

Pamiętaj, jednak że nie jest to program treningowy dobrany pod Ciebie, dlatego nie dam Ci gwarancji, że pomoże i Tobie.

Jeżeli chcesz dać z siebie 100% i zwiększyć swoje szanse w teście sprawnościowym powinieneś mieć indywidualnie dopasowany plan treningowy do swoich możliwości.

PONIEDZIAŁEK
TRENING OGÓLNOROZWOJOWYSERIEPOWTÓRZENIA
ROZGRZEWKA10 min na rowerku+ćwiczenia rozgrzewkowe+mobility trening
TRENING GŁÓWNYpodciąganie na drążku3max
wyciskanie na klatkę na ławce poziomej412, 10, 10, 10
Arnoldki412
Rzuty piłką o ścianę316
przysiad bułgarski z obciążeniem315
Hip Thrust320
Wykroki chodzone31 min
Skłony tułowia31 min
ROZCIĄGANIE
WTOREKSERIEPOWTÓRZENIA
ROZGRZEWKAćwiczenia rozgrzewkowe+wymachy
BIEGANIEspokojny bieg15 km
ROZCIĄGANIE
ŚRODA
WOLNE
CZWARTEKSERIEPOWTÓRZENIA
ROZGRZEWKA10 min na rowerku+ćwiczenia rozgrzewkowe+mobility trening
TRENING GŁÓWNY –
TRENING OBWODOWY
pchanie wózka33 x długość
Burpees330 sek
wskok na skrzynię330 sek
3 Rzuty piłkami lekarskimi zza głowy + bieg kolejne 3 rzuty z przeciwległego końca6rzutów
Wyciskanie półsztangi na barki330 sek
Wznosy nóg w zwisie330 sek
*Ćwiczenia wykonywane kolejno pos sobie przerwy między seriami roboczymi  20 – 30 sekund
PIĄTEKSERIEPOWTÓRZENIA
ROZGRZEWKAćwiczenia rozgrzewkowe+wymachy
BIEGANIEspokojny bieg12 km
drabinka interwałów6200 m
spokojny bieg12 km
*przerwy między seriami drabinki 30 sek
ROZCIĄGANIE

Czy testy sprawnościowe do SOP są ciężkie?

Osiągnięcie dobrego wyniku na testach nie jest proste. Same testy pod względem technicznym nie są skomplikowane.

Jak długo trzeba się przygotowywać do testów?

W zależności od Twojej aktualnej kondycji, przygotowanie może Ci zająć od 8 tygodni do nawet kilkudziesięciu tygodniu.

Czy ciężko się dostać do SOP?

Do SOP rekrutuje dużo ludzi co powoduje, że jest dość ciężko się dostać.

Jak przygotować się do testów sprawnościowych do SOP?

Przygotowania powinny być ukierunkowane i zaplanowane. Kluczowa jest poprawa elementów, które są w danej chwili najsłabsze.

Damian Ostrowski – trener personalny Białystok