Legia cudzoziemska jest zbrojną formacją mundurową o przystąpieniu, do której marzy wiele młodych osób. Od wielu lat jest to chętnie wybierany kierunek przez Polaków. Ocenia się, że jeszcze kilka lat temu, co piąty legionista był Polakiem. Jeżeli planujesz wziąć udział w rekrutacji do Legii cudzoziemskiej przygotowałem dla Ciebie kompletny poradnik.

Z lektury wpisu dowiesz się jak wyglądają testy sprawnościowe do Legii Cudzoziemskiej, rekrutacja oraz zarobki Legionistów.

Zapraszam do lektury!


LEGIA CUDZOZIEMSKA CO TO? – HISTORIA


Jest to francuska formacja bojowa utworzona w 1831 roku dekretem króla Ludwika Filipa I jako francuska Legia Cudzoziemska. Formalnie mogą w niej służyć tylko obywatele obcych Państw.

Przez wiele lat była nazywana azylem dla kryminalistów, bandytów czy dezerterów z innych armii oraz najmniejszą armią świata.

W Legii Cudzoziemskiej, walczącej na rzecz Francji od zawsze panowały twarde warunki i dyscyplina, czyli tzw. „wyzerowanie” (fr. regime egalitare) aby móc utrzymać w ryzach walczących w niej żołnierzy o skalanej przeszłości, którzy często nie wiedzieli absolutnie nic o historii Francji.

To już historia, dziś przeszłość każdego kandydata jest wnikliwie analizowana przez służby interpolu i policję, a Legia Cudzoziemska stała się elitarną formacją.

Legia Cudzoziemska traktowana jest jako pełnoprawna formacja wojskowa. Podlega sztabowi głównemu armii francuskiej. Jest częścią Sił Zbrojnych NATO, która często pod banderą ONZ jako „błękitne hełmy” bierze udział w misjach pokojowych.


LEGIA CUDZOZIEMSKA POLACY


Przez Legię Cudzoziemską przewinęło się tysiące Polaków, jeszcze kilka lat temu, przyjmuje się, że co piątym Legionistą była osoba pochodzenia Polskiego.


SPECYFIKA LEGII CUDZOZIEMSKIEJ I LEGIONISTÓW


W szeregach Legii można spotkać pełen przekrój narodowości, grup etnicznych, kultur czy religii jej członków. W ciągu roku do Legii cudzoziemskiej zgłasza się około 10 tysięcy ochotników, wstępną selekcję przechodzi około 6 tysięcy kandydatów. Z czego Legionistami zostaje około 1.5 tysiąca osób.


LEGIA CUDZOZIEMSKA REKRUTACJA


Aby rekrutować się do Legii Cudzoziemskiej trzeba zgłosić się do jednego z punktów tzw. informacyjnych (PILE) lub do centrum preselekcji (CP). Znajdują się one w miastach:

PUNKTY INFORMACYJNE LEGII CUDZOZIEMSKIEJ
Aubagne
Bordeaux
Lille
Lyon
Nantes
Nice
Paris Nogent/Vincennes
Perpignan
Strasbourg
Toulouse

Tab. 1 punkty werbunkowe do Legii Cudzoziemskiej

Do powyższych punktów trzeba zgłosić się z aktualnym dokumentem tożsamości takim jak paszport lub dowód osobisty. Warto mieć ze sobą akt urodzenia, który będzie wymagany w późniejszym etapie rekrutacji. Następnie przechodzi się procedury związane z wypełnieniem dokumentacji.


I ETAP – WSTĘPNA SELEKCJA I OCENA KANDYDATA


Do służby może zgłosić się każdy mężczyzna między 18 a 40 rokiem życia. Weryfikowane są dane osobowe przez żołnierza oraz pochodzenie. Uczestniczy w nich żołnierz mówiący w tym samym języku bądź podobnym np. Czech czy Słowak, by zweryfikować narodowość i język kandydata.

Następnym etapem są rozmowy kwalifikacyjne – motywacyjne, mające za zadanie sprawdzić motywację oraz powody wstąpienia kandydata do Służby. Odbywają się również wstępny testy oceniające sprawność kandydata oraz badania lekarskie. Sprawdzany jest między innymi stan uzębienia czy obecność chorób ortopedycznych.

Do wykonania jest podciąganie na drążku z koniecznością osiągniecia minimum 7 powtórzeń – osiągnięcie tego pułapu umożliwia przejście dalej.


II ETAP – SELEKCJA


Kandydaci wyłonieni w pierwszym etapie wstępnej selekcji, przechodzą do drugiego i ostatniego etapu. Trwa on do 30 dni. Wyłonieni z punktów werbunkowych kandydaci są przewożeni autobusem w grupach 20 – 30-osobowych do Aubagne, czyli Quartier Vienot – głównej kwatery Legii Cudzoziemskiej.

W centrum selekcji w Aubagne poddawani są testom psychologicznym, dodatkowym badaniom lekarskim oraz przechodzą test sprawnościowy do Legii Cudzoziemskiej. By dostać się do legii cudzoziemskiej nie trzeba być wszechstronnie wysportowanym.

Kryteria sprawności fizycznej nie są tak wyśrubowane jak, chociażby do testu sprawnościowego do Straży Pożarnej.


LEGIA CUDZOZIEMSKA ZAROBKI


Zarobki w Legii Cudzoziemskiej uzależnione są od kilku kryteriów takich jak: stopień oraz liczba lat służby, miejsca stacjonowania oraz w którym się służy.

Najbardziej elitarny 2 REP 2 Pułk Cudzoziemski Spadochroniarzy może liczyć na nieco wyższe wynagrodzenie niż w Gujanie Francuskiej.

Zarobki legionisty w Gujanie Francuskiej są nieco niższe niż w elitarnym 2 REP na Korsyce.

Nie mniej jednak podstawa pensji kształtuje się w okolicach 1433 euro, z premiami i dodatkami wychodzi około 2500 euro „na rękę”, gdyż Legia cudzoziemska zapewnia ubranie, zakwaterowanie i jedzenie w związku z tym nie ponosi się innych wydatków.

Po 19 latach służby w Legii Cudzoziemskiej można liczyć na emeryturę, sięgającą do 1500 euro.


LEGIA CUDZOZIEMSKA MUNDUR


Mundury w Legii Cudzoziemskiej mają charakterystyczny wygląd.


LEGIA CUDZOZIEMSKA STOPNIE


PODOFICEROWIEODPOWIEDNIK Z ARMII
SergentSierżant
Sergent ChefStarszy sierżant
AdjudantChorąży
Adjudant ChefGłówny chorąży
MajorMajor
OFICEROWIEODPOWIEDNIK Z ARMII
Sous-LieutenantPodporucznik
LieutenantPorucznik
CapitaineKapitan
CommandantMajor
Lieutenant-ColonelPodpułkownik
ColonelPułkownik
Général de brigadeGenerał brygady
Le Commandement
de la Légion étrangère
Generał dywizji

LEGIA CUDZOZIEMSKA FILM / LEGIA CUDZOZIEMSKA OPINIE


Więcej informacji o Legii Cudzoziemskiej można uzyskać oglądając wywiad z Polskim Legionistą na kanale YouTube Interpersonalny:


LEGIA CUDZOZIEMSKA TATUAŻ


Wielu legionistów robi sobie tatuaż z charakterystycznym wzorem charakterystycznym dla Legii – płomień oraz kepi, czyli nakrycie głowy, i naramiennik, który Legioniści noszą w czasie parady.

Część Legionistów posiada również wytatuowany numer, który otrzymuje każdy Legionista tzw. Matricule.


TESTY SPRAWNOŚCIOWY DO LEGII CUDZOZIEMSKIEJ


Testy sprawnościowe składają się z dwóch ćwiczeń. Pierwszym jest znany z testu sprawnościowego do Straży Beep Test. Żeby zaliczyć go i przejść dalej trzeba uzyskać 7 poziom. Kolejnym ćwiczeniem jest podciąganie na drążku i do osiągniecia liczba 7 powtórzeń.

ĆWICZENIEMINIMUM DO OSIĄGNIĘCIA
Podciąganie na drążku7 powtórzeń
Beep – Test7 poziom

CZYNNIKI UNIEMOŻLIWIAJĄCE SŁUŻBĘ


Choroby zakaźne
gruźlica
źółtaczka
Nowotwory
HIV
Cukrzyca
Nadwaga
Anemia
Choroby psychiatryczne
Słaby wzrok
Słaby słuch
Problemy ortopedyczne
Utrata uzębienia znaczna
Zaburzenia zgryzu >40%

LEGIA CUDZOZIEMSKA CIEKAWOSTKI


Wstępując do Legii Cudzoziemskiej jest możliwość zmiany imienia i nazwiska oraz danych personalnych. Kiedyś był to obowiązkowy zabieg, który pozwalał wielu osobom z kryminalną przeszłością zacząć życie na nowo. Dziś nie jest to już obligatoryjne, ale dobrowolne.


PRZYGOTOWANIE DO TESTÓW SPRAWNOŚCIOWYCH


Przygotowania do testów sprawnościowych do Legii Cudzoziemskiej trzeba odpowiednio zaplanować.

Powinien być to trening ogólnorozwojowy z naciskiem na poprawę ilości podciągnięć i przygotowanie się do Beep Testu.

Jeżeli chcesz poprawić swoją kondycję i przygotować się do testów sprawnościowych warto skorzystać z pomoc Trenera Personalnego.


Damian Ostrowski – trener personalny

Czy warto iść do Legii Cudzoziemskiej?

Jest to zdecydowania inna Służba jak Wojsko czy straż graniczna. Jeżeli nie masz zobowiązań, chciałbyś poznać inną kulturą i kraje, warto rozważyć to opcję.

Czy test sprawnościowy do Legii Cudzoziemskiej jest trudny?

Test sprawnościowy nie jest tak trudny jak, chociażby do Straży Pożarnej, nie mniej jednak warto do niego porządnie się przygotować żeby uniknąć kontuzji i zwiększyć szanse na zostanie legionistą. Warto pamiętać, że stosunkowo niewielka inwestycja w siebie w przyszłość się zwróci z nawiązką.

Jak długo trwają przygotowania do testu sprawnościowego do Legii Cudzoziemskiej?

Wszystko zależy od Twojego aktualnego poziomu wytrenowania.

Jak wygląda współpraca z Trenerem Personalnym by przygotować się do Legii Cudzoziemskiej?

Współpraca taka może polegać na ułożeniu planu treningowego i/lub diety, lub współpracy online.

Źródła do zdjęć:

https://www.jopatti.com/

http://foreignlegion.info/

https://www.reddit.com/